2018. november 19. hétfő | 47. hét | 323. nap | 04:10 | Erzsébet
Jelentősen nőtt a kaliforniai tűzvész eltűntjeinek száma
Pénteken még 1011 eltűntről szóltak a híradások, egy nappal korábban pedig 631-ről.

Vasárnapig a katasztrófa - amelyet Kalifornia történetének legpusztítóbb tűzvészeként minősítenek - 76 halálos áldozatot követelt, de ahogyan a mentők átfésülik a sok helyütt porig leégett településeket és erdőket, az áldozatok lélekszáma növekedhet.

A Kalifornia északi részén égő terület 55 százalékán sikerült megfékezni a lángok terjedését, a déli vidékeken, Los Angeles környékén pedig 82 százalékán. A tűzoltók és mentésben résztvevők versenyt futnak az idővel, a vasárnap reggeli meteorológiai előrejelzések ugyanis erősödő széllökéseket és nyomukban újabb tűzfészkek kialakulására számítanak.

Az államban sok helyütt sűrű, fekete füstköd gomolyog, a San Franciscó-i öbölkörnyékén az emberek védőmaszkokban járnak az utcán. Sok településen ingyen osztják a maszkokat.

A meteorológusok szerint a hét közepén eső jöhet, ez azonban - bár segít a tűz oltásában - megnehezíti majd az áldozatok
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 21:15
Úszó Világkupa Szingapúr - Magyar sikerek
A világkupa-sorozat utolsó felvonását Szingapúrban tartották, ahol kiélezett volt küzdelem várható az összetett pontverseny elsőségért Hosszú Katinka és Sarah Sjöström között.
ARANYÉREM
Hosszú Katinka 400 m vegyes 4:24.02 idővel
Hosszú Katinka 200 m pillangó 2:02.86 idővel /175 órát úszott eddig/ 29. aranyérme
Hosszú Katinka 200 m vegyes 2:04.79 idővel

EZÜSTÉREM
Hosszú Katinka 100 vegyes 57.56 idővel
Kapás bogi 400 m vegyes úszás 4:38.03 idővel
Kapás Bogi 400 m gyors úszás 4:08.10 idővel
(a meggyőző fölénnyel vezető Femke Heemskerk kissé elszámolta magát, és 350 méternél megállt, mivel azt hitte, már célba ért.
Ezzel sikeresen megzavarta a második helyen úszó Kapás Boglárkát is, és mire ők ketten észbe kaptak, a többiek már beértek őket.)

Donald Trump a Szaúd-Arábiával fenntartandó stratégiai viszony mellett érvelt
Az elnök azt hangoztatta, nem tudja, hogy vajon Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg hazudott-e saját érintettségéről Dzsamál Hasogdzsi szaúdi újságíró isztambuli meggyilkolásának ügyében. Trump hangsúlyozta, hogy ha ez így is van, e ténnyel ő hajlandó lenne együtt élni.

"Nem tudom, ki tudja ezt valójában? De azt mondhatom, hogy sokan azt állítják, nem volt róla tudomása" - fogalmazott Trump, utalva a szaúdi koronahercegre. "Nekem azt mondta, hogy nincs köze hozzá" - tette hozzá. Majd az amerikai-szaúdi viszonyról szólva leszögezte: "van egy szövetségesünk, és ragaszkodom hozzá, mert sok tekintetben nagyon is jó".

Trump kifejtette: nem hajlandó meghallgatni azt a hangfelvételt, amelyet Törökország rögzített a szaúdi újságíró meggyilkolásakor a Szaúd-Arábia isztambuli konzulátusán október 2-án, jóllehet Recep Tayyip Erdogan török államfő megosztotta ezt az Egyesült Államokkal is. Trump azzal indokolta ezt, hogy a hangfelvétel"szörnyűséges" . "Rendkívül erőszakos, gonosz és
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 20:54
Netanjahu a kormányzás folytatására szólított fel, és átvette a védelmi tárca vezetését
Sajtóértesülések szerint hétfőn egy újabb párt jelenti be távozását a kormányzó koalícióból, ami megpecsételheti a Netanjahu-kabinet sorsát.

Netanjahu több tévé és rádió által élő adásban közvetített beszéde elején kiemelte, hogy elkötelezett a biztonság megőrzése iránt, a gázai tűzszünetet ért bírálatokra válaszolva pedig hangsúlyozta, hogy Izrael lakói a dolgok természetéből következően nem ismerhetik a valóság minden részét, amely a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamásszal megkötött alkura kényszerítette a kormányt.

A kormányfő megismételte a pénteken már elmondott szavait, melyek szerint az adott helyzetben súlyos hiba lenne a jobboldali kormány megbuktatása, amely mandátuma jövő novemberig szól. Netanjahu bejelentette, hogy vasárnaptól saját hatáskörébe vonja a védelmi tárcát, és ellátja a védelmi miniszter teendőit is.

A beszéd elhangzása előtt Netanjahu találkozott Mose Kahlón pénzügyminiszterrel, de tárgyalásuk csak negyven percig tartott, és eredménytelenül zárult a katonai
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 20:45
Férfi vízilabda MK - Utolsóként az OSC jutott a legjobb négy közé
A BVSC-Zugló, az FTC-Telekom Waterpol és a PannErgy-Miskolci VLC már szombaton biztosította helyét a legjobb négy között, miután mindhárom együttes kettős győzelemmel búcsúztatta ellenfelét.

Eredmény (a szövetség honlapjáról):

Magyar Kupa, negyeddöntő, visszavágó:A-Híd OSC-Újbuda - Szolnoki Dózsa 7-7 (3-1, 1-3, 2-2, 1-1)

Továbbjutott: az OSC-Újbuda 19-11-es gólkülönbséggel.
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 20:44
Női kézilabda EHF Kupa - Csoportkörbe jutott a Siófok
Női EHF Kupa, selejtező, 3. forduló, visszavágó:Siófok KC-Lada Toljatti (orosz) 37-26 (18-12)--------------------------------------------a Siófok legeredményesebb játékosai: Kobetic 9, Nze Minko 8, González Álvarez 5

Továbbjutott: a Siófok 63-56-os összesítéssel.

A siófokiak a múlt szombaton 30-26-ra elveszített első meccs után remekül kezdték a visszavágót (3-0), az oroszok a hatodik percben szerezték első akciógóljukat.

A horvát Andrea Kobetic vezérletével magabiztos, pontos támadásokat vezettek, a vendégeken viszont látszottak a csaknem 14 órás utazás és az időeltolódás fáradalmai.

A Siófok először a 18. percben vezetett négy találattal, és mivel a világbajnok norvég kapus, Silje Solberg remekül védett, a különbség tovább nőtt (16-10). A Lada Toljatti hét percig nem talált be, ezt a hazaiak 5-0-s sorozattal használták ki, így a szünetben fölényesen vezettek (18-12).

A folytatásban sem változott a játék képe, sőt az újabb 5-0-s szériának köszönhetően a tíz gólt is meghaladta a
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 20:35
Szlovák jégkorongliga - Sorozatban harmadszor nyert a MAC
Az érsekújváriak vezető találatát követően a 30. percben 3-1-re már a házigazdák vezettek, de a vendégek az 54. percben 19 másodperc alatt két gólt szerezve egyenlítettek. Az összecsapást Odnoga Mátyás 57. percben lőtt találata döntötte el.

Eredmény, Tipsport Liga:MAC Újbuda-HC Nové Zámky (szlovák) 4-3 (2-1, 1-0, 1-2)

korábban:HK Nitra (szlovák)-DVTK Jegesmedvék 3-0 (0-0, 1-0, 2-0)
Női röplabda Extraliga - Szetthátrányból nyert otthon a Békéscsaba
A Vasas megerősítette vezető helyét a tabellán, mivel négy játszmában jobbnak bizonyult a vendég nyíregyházi csapatnál.

Eredmények:Swietelsky-Békéscsabai RSE - Jászberény VT 3-1 (-22, 17, 22, 9)Vasas Óbuda-Fatum Nyíregyháza 3-1 (22, 26, -23, 18)
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 20:34
Jégkorong Erste Liga - A Gyergyó legyőzte az UTE-t
Az újpestiek négy győzelem után szenvedtek vereséget a ligában, míg a Gyergyó sorozatban az ötödik sikerét aratta.

Az Sport Club Csíkszereda két góllal nyert a Fehérvári Titánok otthonában. A házigazdák a harmadik harmad elején kevesebb, mint három perc alatt ledolgozták kétgólos hátrányukat, de a vendégek a 48. percben újra előnyhöz jutottak, és végül kettővel nyertek.

Eredmény (a szövetség honlapjáról):Fehérvári Titánok-Sport Club Csíkszereda (román) 2-4 (0-1, 0-1, 2-2)Gyergyói HK (román)-UTE 6-2 (3-1, 2-0, 1-1)

korábban:Corona Brasov (román)-Hokiklub Budapest 5-1 (2-0, 2-1, 1-0)

később:DEAC - Schiller-Vasas HC 18.30
Őrangyal
Megy egy férfi az utcán, amikor egy hangot hall:
- Állj meg, mert ha még egy lépést teszel, egy tégla fog a fejedre esni!
A férfi megáll, előtte egy tégla lezuhan az utcára. Vesz egy mély lélegzetet, majd továbbindul az úttest felé. A hang újból megszólal:
- Állj meg, ha továbbmész, jön egy autó és elüt!
A fickó megáll, centiméterekkel előtte elsuhan egy autó. A férfi megkérdi:
- Hát te ki vagy?
- Én vagyok az őrangyalod!
- Igen? És hol a fenében voltál, amikor megnősültem?
eva6, 2018. november 18. vasárnap, 20:20
Szakértők: csak az afrikaiak tudják felemelni saját országaikat
A két szakértő vasárnap az M1 aktuális csatorna Szemtől szembe című műsorában beszélgetett Afrika jelenéről és jövőjéről; Búr Gábor azt mondta: a fekete kontinens jelenlegi helyzetéért felelős Európa is - mivel Afrika jelentős részét hét európai ország gyarmatosította -, de az ottaniak is.

Balogh Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy Afrikának üzlettársakra, partnerekre, nem gyarmatosítókra van szüksége. Szerinte Afrika a következő évtizedek gazdasági motorja lehet, Kína is ezért szerez pozíciókat a kontinensen. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: egy másik országnak sincs akkora befolyása a fekete földrészen, mint Kínának, amely "ráhajtott" az összes erőforrásra.

Búr Gábor jelezte: mivel 55 ország van Afrikában, eltérő fejlődési pályákat fognak befutni; vannak köztük szerencsésebbek, mert jó vezetésük van, amely nem rabolja ki az adott országot. Szólt arról is, hogy bár már Afrika bizonyos országaiban is csökken a születések száma, a világtörténelem leggyorsabb népességnövekedését produkálták a
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 19:55
Női kézilabda EHF Kupa - Az Érd sem jutott a csoportkörbe
Női EHF Kupa, selejtező, 3. forduló, visszavágó:Storhamar HE (norvég)-Érd HC 32-27 (15-12)-----------------------------------------az Érd legeredményesebb játékosai: Krpez Slezak 6, Lassource, Lavko 5-5, Kovacevic, Kiss N. 3-3

Továbbjutott: a Storhamar 60-56-os összesítéssel.

A párharc múlt szombati első mérkőzését a magyar csapat hazai pályán 29-28-ra megnyerte, és a visszavágót is jól kezdte (3-5). A világbajnok Betina Riegelhuth vezérletével a hazaiak fordítottak, majd pontosabb támadásaiknak köszönhetően háromgólos előnyt alakítottak ki a szünetig (15-12).

A második félidőt 4-0-s sorozattal kezdte a Storhamar, ezt követően egy ideig felváltva estek a gólok, majd az érdiek apránként csökkenteni tudták hátrányukat. A hajrában a szerb Jelena Lavko jóvoltából már csak két találat volt a különbség, végül mégsem sikerült a bravúros továbbjutás a magyar csapatnak.

A Storhamar magyar légiósa, Juhász Gabriella nem szerzett gólt, viszont volt három kiállítása, ezért a hajrában piros lapot
velemenyezd, 2018. november 18. vasárnap, 19:54